Impreza/ OBIAD/ SAŁATKI/ Wielkanoc

Sałatka ziemniaczana z pesto, jajkami i fasolką szparagową

14 maja 2021 przez Aleksandra

Ta lekka i kolorowa sałatka ziemniaczana smakuje naprawdę genialnie. Mamy tutaj ziemniaki, jajka, fasolkę szparagową, pomidorki cherry, wymieszane z przepysznym cytrynowo-bazyliowym sosem pesto i podane z chrupiącą szynką prosciutto na wierzchu. Koniecznie wypróbujcie ten przepis!

Sałatka ziemniaczana z pesto, jajkami i fasolką szparagową, pomidorkami cherry i szynką prosciutto na niebieskim talerzu.

Składniki

Oto co potrzebujecie do przygotowania tej pysznej sałatki z ziemniakami (Pełna lista składników znajduje się na końcu postu)

  • ziemniaki – użyjcie ziemniaków sałatkowych, czyli typ A lub ewentualnie BC (ogólnoużytkowe), takie ziemniaki mają zwarty miąższ i dobrze trzymają swój kształt po ugotowaniu w przeciwieństwie do ziemniaków mączystych (typ C), które świetnie nadają się na puree
  • jajka
  • fasolka szparagowa (w sezonie można użyć też szparagów, polecam również moją inną sałatkę ziemniaczaną ze szparagami)
  • pomidorki cherry (można użyć dowolnego rodzaju pomidorów)
  • ser pecorino – można użyć też parmezanu/grana padano, pecorino to podobny ser do parmezanu – to włoski twardy ser robiony z mleka owiec a nie krowiego mleka jak parmezan, ma bardziej wyrazisty smak
  • cytrynowo-bazyliowy sos pesto (wiecej informacji poniżej)
  • szynka prosciutto – można też użyć pokrojonego w cienkie plasterki boczku
Składniki potrzebne do przygotowania sałatki z ziemniakami i sosem pesto.

Do przygotowania cytrynowo bazyliowego sosu pesto potrzebujecie:

  • bazylii
  • parmezanu
  • orzeszków pinii (można spokojnie użyć migdały lub nerkowce)
  • czosnku
  • skórki i soku z cytryny
  • oliwy z oliwek

Ten przepis jest bazowany na moim podstawowym przepisie na bazyliowe pesto, z tą różnicą, że dodałam do niego więcej oliwy, żeby sos był bardziej płynny + dodałam skórkę i sok z cytryny, żeby sos był bardziej orzeźwiający.

Do tego przepisu można użyć moich innych przepisów na pesto jak pesto z rukoli, pesto z czosnku niedźwiedziego, pesto z liści selera naciowego, czy pesto z pietruszki. Można również użyć gotowego pesto. Do każdego z tych przepisów lub do sklepowego pesto dodajcie więcej oliwy, żeby sos był bardziej płynny + skórkę i sok z cytryny.

Składniki potrzebne do przygotowania cytrynowo bazyliowego sosu pesto.

Jak zrobić sałatkę z ziemniakami i pesto krok po kroku

Ziemniaki, fasolka szparagowa i pomidorki cherry pocięte na kawałki na desce do krojenia. Ziemniaki i jajka w garnku.

KROK 1: Ziemniaki obrać i pokroić na 4 cm kawałki. Pomidorki przekroić na pół. Obciąć koncówki fasolki szparagowej i przekroić na pół. Ser pecorino kroimy na cienkie paski za pomocą obieraczki do warzyw.

KROK 2: Gotujemy ziemniaki i jajka (ja gotuję je w jednym garnku ale można oczywiście osobno, jesli tak wolicie).

Ziemniaki dodajemy do dużej garnka, wlewamy gotującą sie wodę, porządnie solimy i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy ziemniaki przez 8 minut, następnie dodajemy jajka (powoli zanurzamy je w wodzie na łyżce), doprowadzamy wodę z powrotem do wrzenia i gotujemy jeszcze 9 minut.

Jajka przekładamy od razu do bardzo zimnej wody i łyżką tłuczemy skorupki (to pomaga w obieraniu jajek). Ziemniaki odcedzamy i wkładamy z powrotem do garnka.

Sos pesto w misie malaksera. Fasolka szparagowa w garnku.

KROK 3: Robimy sos pesto: wszystkie składniki na sos oprócz oliwy miksujemy w malakserze, następnie dodajemy oliwę i na małych obrotach miksujemy całość, aż wszystkie składniki będą dobrze wymieszane (można również zmiksować wszystkie składniki na raz, ale sos może być odrobinę gorzki, tak się dzieje, gdy miksuje się oliwę z oliwek na dużych obrotach). Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Sos dodajemy do ziemniaków (powinny być jeszcze ciepłe) i mieszamy.

KROK 4: Gotujemy fasolkę szparagową: dodajemy fasolkę do średniego garnka, zalewamy gorącą wodą, doprawiamy solą, doprowadzamy do zagotowania, następnie gotujemy przez 2-3 minuty (cienka fasolka) lub 6-7 (grubsze fasolki) lub aż fasolka będzie miękka, ale wciąż lekko chrupiąca (nie rozgotowana).

Szynka prosciutto smażona na patelni. Wszystkie składniki na sałatkę w garnku.

KROK 5: Smażymy szynkę: rozgrzewamy olej na patelni z nieprzywieralną powłoką. Smażymy szynkę z dwóch stron, aż będzie dobrze zarumieniona. Przekładamy na talerz wyłożony ręcznikami papierowymi.

Jeśli chciecie, możecie nie smażyć szynki, po prostu pokroić ją na kawałki i dodać do sałatki. Ja uwielbiam chrupiące kawałki szynki na wierzchu sałatki!

KROK 6: Przygotowujemy sałatkę: do garnka z ziemniakami dodajemy fasolkę, obrane i pokrojone na mniejsze kawałki jajka, pomidorki, ser pecorino i mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem jeśli jest taka potrzeba. Przekładamy na talerz lub do miski, posypujemy chrupiącymi kawałkami szynki na wierzchu.

Smacznego!

Alternatywna metoda przygotowania:

Zamiast gotować ziemniaki można je również upiec: ziemniaki wymieszać z oliwą z oliwek, doprawić solą i pieprzem, rozłożyć równą warstwą na blaszce do pieczenia w odstępach (ziemniaki nie powinny się dotykać żeby mogły sie ładnie brązowić a nie dusić w piekarniku) i pieczemy w 220°C przez ok. 20-30 minut lub aż ziemniaki będą ładnie zarumienione i miękkie.

Sałatka ziemniaczana z pesto, jajkami i fasolką szparagową, pomidorkami cherry i szynką prosciutto na niebieskim talerzu.

Przechowywanie

Sałatka najlepiej smakuje lekko ciepła lub w temperaturze pokojowej oraz świeżo przygotowana. Świetnie nadaje się na lunch do pracy. Można ją przechowywać do 3-4 dni w lodówce. Szynkę najlepiej jest przechowywać osobno bo naczej nie będzie chrupiąca. Wyjąć z lodówki ok. 1-2 przed podaniem. Sałatki nie podgrzewamy bo ser się stopi. Przechowywana sałatka trochę traci swój piękny zielony kolor. Jeśli chcecie przygotować tą sałatkę z wyprzedzeniem, najlepiej jest ugotować sobie wszystkie warzywa i jajka, przygotować sos (przykrywamy go cienką warstwą oliwy z oliwek), przechowujemy wszystkie składniki osobno w lodówce, mieszamy przed podaniem.

Sałatka ziemniaczana z pesto, jajkami i fasolką szparagową, pomidorkami cherry i szynką prosciutto.

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Sałatka ziemniaczana z pesto, jajkami i fasolką szparagową

Ta lekka i kolorowa sałatka ziemniaczana smakuje naprawdę genialnie. Mamy tutaj ziemniaki, jajka, fasolkę szparagową, pomidorki cherry, wymieszane z przepysznym cytrynowo-bazyliowym sosem pesto i podane z chrupiącą szynką prosciutto na wierzchu.
Pin This Recipe! SAVE THIS RECIPE
Pesto potato salad on a blue plate.
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

No ratings yet
czas przygotowania 25 min
czas gotowania 15 min
całkowity czas 40 min
porcje 4 porcje
kalorie 560kcal
autor Aleksandra

składniki

sałatka:

  • 1 kg ziemniaków sałatkowych
  • 5 dużych jajek
  • 200 g fasolki szparagowej
  • 10 pomidorków cherry
  • 45 g sera pecorino lub parmezan/grana padano
  • 1 łyżka oleju do smażenia
  • 100 g szynki prosciutto
  • sól i pieprz do smaku

cytrynowo-bazyliowy sos pesto:

  • 45 g liści bazylii 2 małe doniczki lub 1 duża
  • 45 g parmezanu
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka orzeszków pinii
  • skórka starta z 1 cytryny
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 80 ml oliwy z oliwek
  • sól i pieprz do smaku

wykonanie

  • Przygotować warzywa: Ziemniaki obrać i pokroić na 4 cm kawałki. Pomidorki przekroić na pół. Obciąć koncówki fasolki szparagowej i przekroić na pół. Ser pecorino kroimy na cienkie paski za pomocą obieraczki do warzyw.
  • Gotujemy ziemniaki i jajka (ja gotuję je w jednym garnku ale można oczywiście osobno, jesli tak wolicie): Ziemniaki dodajemy do dużej garnka, wlewamy gotującą sie wodę, porządnie solimy i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy ziemniaki przez 8 minut, następnie dodajemy jajka (powoli zanurzamy je w wodzie na łyżce), doprowadzamy wodę z powrotem do wrzenia i gotujemy jeszcze 9 minut.
  • Jajka przekładamy od razu do bardzo zimnej wody i łyżką tłuczemy skorupki (to pomaga w obieraniu jajek). Ziemniaki odcedzamy i wkładamy z powrotem do garnka.
  • Robimy sos pesto: wszystkie składniki na sos oprócz oliwy miksujemy w malakserze, następnie dodajemy oliwę i na małych obrotach miksujemy całość, aż wszystkie składniki będą dobrze wymieszane (można również zmiksować wszystkie składniki na raz, ale sos może być odrobinę gorzki, tak się dzieje, gdy miksuje się oliwę z oliwek na dużych obrotach). Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Sos dodajemy do ziemniaków (powinny być jeszcze ciepłe) i mieszamy.
  • Gotujemy fasolkę szparagową: dodajemy fasolkę do średniego garnka, zalewamy gorącą wodą, doprawiamy solą, doprowadzamy do zagotowania, następnie gotujemy przez 2-3 minuty (cienka fasolka) lub 6-7 (grubsze fasolki) lub aż fasolka będzie miękka, ale wciąż lekko chrupiąca (nie rozgotowana).
  • Przygotowujemy sałatkę: do garnka z ziemniakami dodajemy fasolkę, obrane i pokrojone na mniejsze kawałki jajka, pomidorki, ser pecorino i mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem jeśli jest taka potrzeba. Przekładamy na talerz lub do miski, posypujemy chrupiącymi kawałkami szynki na wierzchu.
  • Smacznego!

uwagi

  • Jeśli chciecie, możecie nie smażyć szynki, po prostu pokroić ją na kawałki i dodać do sałatki. Ja uwielbiam chrupiące kawałki szynki na wierzchu sałatki!
  • Alternatywna metoda przygotowania: Zamiast gotować ziemniaki można je również upiec: ziemniaki wymieszać z oliwą z oliwek, doprawić solą i pieprzem, rozłożyć równą warstwą na blaszce do pieczenia w odstępach (ziemniaki nie powinny się dotykać żeby mogły sie ładnie brązowić a nie dusić w piekarniku) i pieczemy w 220°C przez ok. 20-30 minut lub aż ziemniaki będą ładnie zarumienione i miękkie.
  • Przechowywanie: Sałatka najlepiej smakuje lekko ciepła lub w temperaturze pokojowej oraz świeżo przygotowana. Świetnie nadaje się na lunch do pracy. Można ją przechowywać do 3-4 dni w lodówce. Szynkę najlepiej jest przechowywać osobno bo naczej nie będzie chrupiąca. Wyjąć z lodówki ok. 1-2 przed podaniem. Sałatki nie podgrzewamy bo ser się stopi. Przechowywana sałatka trochę traci swój piękny zielony kolor. Jeśli chcecie przygotować tą sałatkę z wyprzedzeniem, najlepiej jest ugotować sobie wszystkie warzywa i jajka, przygotować sos (przykrywamy go cienką warstwą oliwy z oliwek), przechowujemy wszystkie składniki osobno w lodówce, mieszamy przed podaniem.
  • Kalorie = 1 porcja (1/4 przepisu). To tylko szacunkowe oblicznia!
danie dodatek do obiadu, obiad
kuchnia inspirowane kuchnią włoską, międzynarodowa
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Zobacz także

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Recipe Rating - click on the stars!




Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here