Uncategorized

Jak zrobić puree z dyni

25 września 2020 przez Aleksandra

Puree z dyni jest bardzo proste do zrobienia. Jeśli jeszcze nigdy nie robiliście puree z dyni, ten post ze zdjęciami krok po kroku na pewno Wam pomoże. Mus z dyni możecie wykorzystać do wielu przepisów na słono i słodko, jak ciasta, zupy, placki i wiele innych.

Puree z dyni w małym słoiku. W tle ścierka kuchenna a z przodu łyżeczka z puree.

Jakiej dyni użyć:

Puree z dyni można zrobić z dowolnego rodzaju dyni. W zależności od użytej dyni smak puree będzie się trochę różnić, np. mus z dyni Hokkaido jest dość suche i mało słodkie – świetnie nadaje się do wypieków. Puree z dyni piżmowej jest bardzo słodkie ale też bardziej wodniste. Nie polecam używać zwyczajnej dyni olbrzymiej – jest bardzo wodnista i ma mało smaku.

Jak zrobić puree z dyni krok po kroku:

Puree z dyni Hokkaido:

Dynia Hokkaido pokrojona na kawałki na blaszce do pieczenia. Wyjmowanie pestek z dyni.
 1. Dynię kroimy na kilka kawałków – kawałki moga być duże ale dobrze by było gdyby były w miarę równej wielkości i grubości – będą się piekły bardziej równomiernie. Dyni nie trzeba obierać. Nie trzeba również dodawać oleju, ani soli czy przypraw (możecie je dodać jeśli wiecie, że na pewno użyjecie puree do jakiegoś słonego przepisu jak np. do zupy, ale jeśli planujecie słodkie przepisy to dyni niczym nie doprawiamy ani nie używamy oliwy).
 2. Łyżką wyjmujemy nasiona (można je wyrzucić albo oczyścić z resztek miąższu, doprawić przyprawami i upiec).

3. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 40-60 minut. Czas pieczenia będzie zależał od grubości kawałków dyni. Trzeba po prostu raz na jakiś czas sprawdzać widelcem czy dynia jest już miękka.

4. Łyżką wydrążamy miąższ ze skórki i miksujemy na gładko.

Puree z dyni jest gotowe do użycia.

Puree z dyni piżmowej:

Dynia piżmowa przekrojona na pół na desce do krojenia. Wyjmowanie nasion z dyni piżmowej.
 1. Dynię piżmową wystarczy tylko przekroić na pół.
 2. Łyżką wydrążamy nasiona.
Dynia piżmowa przekrojona na pół na blaszce do pieczenia.

3. Układamy na blaszce do pieczenia (można ją wyłożyć papierem lub nie) i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez ok. 40-60 minut. Czas pieczenia zależy od grubości kawałków dyni – jeśli dolne części dyni piżmowej są już miękkie można je wyjąć z piekarnika i piec te górne części trochę dłużej. Sprawdzamy widelcem czy dynia jest miękka.

Zeskrobywanie skórki z dyni łyżką. Miksowanie miąższu dyni mikserem.

4. Dynię układamy na blaszce przeciętą stroną do dołu i zeskrobujemy skórkę albo boczną częścią widelca albo łyżką.

5. Miąższ dyni blendujemy na gładko. Puree jest gotowe do użycia!

Ile puree z dyni otrzymamy z 1 dyni: Z 1.8 kg dyni piżmowej otrzymacie ok. 800g puree z dyni. 1 szklanka puree z dyni waży ok. 250g.

Jak sprawdzić żeby puree z dyni było jeszcze pyszniejsze:

Tutaj będziecie mieli trochę więcej pracy – trzeba dynię obrać ze skórki (co przy nieupieczonej dyni nie idzie tak szybko) i pokroić w kostkę. Następnie ułożyć w odstępach na blaszce do pieczenia i piec aż dynia będzie miękka (mniej więcej tak jak w tym przepisie na pieczoną dynię, tylko bez oliwy i przypraw). Małe kawałki dyni powinny się zabrązowić ze wszystkich stron – te zabrązowienia dodadzą dyni dużo smaku. Można poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie takiego puree gdy planujecie przygotować z niego coś specjalnego.

Przechowywanie i mrożenie:

Mus z dyni można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku do ok. tygodnia. Puree również świetnie się mrozi. Można je trzymać w zamrażarce przez ok. 6 miesięcy.

Przepisy z użyciem puree z dyni:

Jak zrobić puree z dyni:

Puree z dyni jest bardzo proste do zrobienia. Mus z dyni możecie wykorzystać do wielu przepisów na słono i słodko, jak ciasta, zupy, placki i wiele innych.
Pumpkin puree in a glass.
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

5 from 1 vote
czas przygotowania 5 min
czas gotowania 45 min
całkowity czas 50 min
porcje 800 g puree
autor Aleksandra

składniki

 • 1.8 kg dyni lub dowolona ilość

Would you like to save this?

We'll email this post to you, so you can come back to it later!

wykonanie

 • Dynię Hokkaido kroimy na kilka kawałków – kawałki moga być duże ale dobrze by było gdyby były w miarę równej wielkości i grubości – będą się piekły bardziej równomiernie (dynię piżmową można przekroić tylko na pół). Dyni nie trzeba obierać. Nie trzeba również dodawać oleju, ani soli czy przypraw (możecie je dodać jeśli wiecie, że na pewno użyjecie puree do jakiegoś słonego przepisu jak np. do zupy, ale jeśli planujecie słodkie przepisy to dyni niczym nie doprawiamy ani nie używamy oliwy).
 • Łyżką wyjmujemy nasiona (można je wyrzucić albo oczyścić z resztek miąższu, doprawić przyprawami i upiec).
 • Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni / gaz 6, opcja góra-dół przez około 40-60 minut. Czas pieczenia będzie zależał od grubości kawałków dyni. Trzeba po prostu raz na jakiś czas sprawdzać widelcem czy dynia jest już miękka.
 • Łyżką wydrążamy miąższ ze skórki i miksujemy na gładko.
 • Puree z dyni jest gotowe do użycia.

uwagi

 • Ile puree z dyni otrzymamy z 1 dyni: Z 1.8 kg dyni piżmowej otrzymacie ok. 800g puree z dyni. 1 szklanka puree z dyni waży ok. 250g.
 • Puree z dyni można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku do ok. tygodnia. Puree również świetnie się mrozi. Można je trzymać w zamrażarce przez ok. 6 miesięcy.
 • Jakiej dyni można użyć: Puree z dyni można zrobić z dowolnego rodzaju dyni. W zależności od użytej dyni smak puree będzie się trochę różnić, np. puree z dyni Hokkaido jest dość suche i mało słodkie – świetnie nadaje się do wypieków. Puree z dyni piżmowej jest bardzo słodkie ale też bardziej wodniste. Nie polecam używać zwyczajnej dyni olbrzymiej – jest bardzo wodnista i ma mało smaku.
Rodzaj dodatek do obiadu
Kuchnia międzynarodowa
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Zobacz także

Brak komentarzy

5 from 1 vote (1 rating without comment)

Dodaj komentarz

Recipe Rating - click on the stars!
Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here