polska/ WEGETARIAŃSKI OBIAD/ Wigilia i Święta/ zupy

Barszcz wigilijny bez zakwasu

7 grudnia 2018 | Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2020 przez Aleksandra

Barszcz wigilijny bez zakwasu

Czysty barszcz czerwony, bez zakwasu buraczanego, idealny na wieczór wigilijny, ale nie tylko. Barszczyk wychodzi pięknie czerwony i idealnie słodko-kwaśny. Nie ustępuje wiele w smaku barszczowi na zakwasie (ale poniżej również piszę jak zrobić barszcz na zakwasie).

Magicznym składnikiem jest tutaj wywar z gotowania kapusty kiszonej z grzybami (pozostały z przepisu na pierogi z kapustą i grzybami). Zazwyczaj do barszczu dodaje się wywar wyłącznie grzybowy, ja robię jednak pierogi w sposób uproszczony – gotując kapustę razem z grzybami, a nie osobno. Po spróbowaniu tego esencjonalnego wywaru pomyślałam sobie, że szkoda by go było nie wykorzystać. Wywar jest lekko kwaśny i dodaje odrobinę naturalnej kwasowości do barszczu. Nie czuć smaku kapusty kiszonej. Barszcz po dodaniu tego wywaru nie był wystarczająco kwaśny, więc próbowałam dodać soku z kapusty kiszonej – tutaj pudło, barszcz smakował kapustą. W związku z tym, dodaję do barszczu jeszcze trzy źródła kwasu – ocet jabłkowy, ocet ryżowy i sok z cytryny. Próbowałam robić barszcz zakwaszony wyłącznie octem jabłkowym – był zbyt słodki i jabłkowy oraz z sokiem z cytryny – był zbyt cytrynowy. Połączenie wywaru z gotowania kapusty z octem jabłkowym, który jest lekko słodki, z octem ryżowym, który jest kwaśny, ale ma neutralny smak i sokiem z cytryny, który dodaje cytrusowej nuty – jest dla mnie idealne. Spróbujcie sami!

Dodatek goździka i gwiazdki anyżu jest opcjonalny, ale warto, dają fajny aromat, ale bez obaw, nie wyczujecie ich smaku.

Barszcz trzeba zacząć gotować dzień wcześniej, jest to w końcu wywar z samych warzyw i potrzeba czasu, żeby warzywa oddały do niego tyle smaku, ile jest to tylko możliwe. Barszcz podaję z uszkami z farszem grzybowym lub z kapusty kiszonej i grzybów (jak te pierogi). Można go podać również z krokietami. Mam nadzieję, że spróbujecie mojego przepisu i będzie Wam i Waszym rodzinom smakował!

Szukacie innych świątecznych przepisów? Bardzo polecam karpia w staropolskim sosie szarym / piernikowym oraz te pierniczki – u nas są obowiązkowo co roku na stole świątecznym.

Aktualizacja 18.12.19: JAK ZROBIĆ BARSZCZ NA ZAKWASIE: Drodzy czytelnicy, niestety nie uda mi się odpowiednio wcześnie przed świętami przygotować dla Was porządnego postu z przepisem na tradycyjny barszcz na zakwasie. Ja swój właśnie dzisiaj zrobiłam i odpoczywa już w zamrażarce (tak, mrożę barszcz i smakuje tak samo dobrze). Tutaj wstawiam przepis na zakwas do barszczu. Barszcz robię prawie tak samo jak w poniższym przepisie. Instrucje 1 dzień – wszystko tak samo. Na drugi dzień: doprawiam barszcz 2 szklankami zakwasu z powyższego przepisu, 1 szklanką wody z gotowania grzybów (z przepisu na uszka) a następnie dodaję tylko trochę octu: 1 łyżeczkę octu ryżowego, 1 łyżeczkę octu jabłkowego i 1/2 łyżeczki soku z cytryny. Oczywiście sól i pieprz i gotowe. Barszcz jest rewelacyjny (obiecuję), ale smakuje naprawdę równie dobrze jak ten barszcz bez zakwasu (tu tak naprawdę zakwas jest, ale z kapusty kiszonej, plus jest taki, że nie trzeba czekać aż zakwas się zrobi). Ten na prawdziwym zakwasie smakuje jakby bardziej burakami (nie znajduję lepszych słów, żeby to określić). Mam nadzieję, że przepis się przyda. Smacznego!

barszcz bez zakwasu

Barszcz wigilijny bez zakwasu

Czysty barszcz czerwony, bez zakwasu buraczanego, idealny na wieczór wigilijny, ale nie tylko. Barszczyk wychodzi pięknie czerwony i idealnie słodko-kwaśny. Nie ustępuje wiele w smaku barszczowi na zakwasie.przepis na pierogi z kapustą i grzybami
przepis na uszka z farszem grzybowym
SAVE THIS RECIPE
Barszcz wigilijny bez zakwasu
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

5 from 1 vote
czas przygotowania 20 min
czas gotowania 2 godz
całkowity czas 2 godz 20 min
porcje 8 porcji
kalorie 420kcal

składniki

  • włoszczyzna: 2 marchewki, kawałek pora, kawałek selera, pół korzenia pietruszki, 2 gałązki natki pietruszki
  • 1 kg buraków
  • ½ jabłka słodkiego
  • 1 średnia cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 10 ziarenek pieprzu
  • 3 ziela angielskie
  • 2 liście laurowe
  • 1 goździk
  • ½ gwiazki anyżu
  • 2 l wody
  • 1 szklanka wywaru z gotowania kapusty kiszonej z suszonymi grzybami z przepisu na pierogi z kapustą i grzybami, 250 ml LUB wywar wyłącznie grzybowy
  • 1 łyżka suszonego majeranku
  • 2 łyżki octu jabłkowego
  • 1 łyżka octu ryżowego
  • ½ łyżki soku z cytryny

wykonanie

Pierwszy dzień:

  • Włoszczyznę i buraki umyć. Marchewkę, pietruszkę i buraki obrać (najlepiej w rękawiczkach), pokroić na kawałki około 3-4 cm. Por przekroić na pół, dokładnie wypłukać, dodać do warzyw. Cebulę opalić na złoto na palniku gazowym, lub jeśli nie macie, przekrójcie na pół, włóżcie przekrojoną stroną do małego garnka i podgrzewajcie na dużym ogniu, aż się dobrze zezłoci.
  • Warzywa włożyć do dużego garnka, dodać pół jabłka ze skórką, obrane ząbki czosnku i opaloną cebulę, zalać 2l zimnej wody.
  • Przykryć pokrywą i doprowadzić do zagotowania na małym ogniu, powinno to zająć ok. 20-30 minut.
  • Gdy wywar się zagotuje dodać ziarenka pieprzu, liście laurowe, ziele angielskie, goździk, gwiazdkę anyżu i łyżeczkę soli. Gotować na bardzo małym ogniu pod przykryciem około 2 godziny.
  • Wywar zostawić do ostudzenia, potem włożyć do lodówki na noc, warzyw nie odcedzamy!

Drugi dzień:

  • Wywar warzywny przecedzić, warzywa i przyprawy wyrzucić.
  • Dodać wywar z gotowania kapusty kiszonej z grzybami (z przepisu na pierogi z kapustą i grzybami), jeśli nie jesteście pewni czy smak będzie Wam odpowiadał – dodajcie najpierw mniej i próbujcie (w gotowym barszczu nie czuć smaku kapusty). Możecie dodać wywar wyłącznie grzybowy, jeśli taki macie, ale pod koniec trzeba będzie dodać trochę więcej octu lub soku z cytryny.
  • Podgrzać barszcz, aż będzie bardzo ciepły i dodać majeranek. Barszcz można zagotować – nie straci koloru, nie zrobi się mętny, ale ja nie zagotowuję, podaję po prostu bardzo ciepłą, a nie wrzącą zupę.
  • Jak barszcz będzie ciepły doprawiamy go octem (łatwiej jest to ocenić, ile octu potrzeba, jak zupa jest ciepła). Dodawajcie po trochu ocet jabłkowy, ryżowy i sok z cytryny, aż uzyskacie stopień kwasowości jaki Wam odpowiada. Jeśli przesadziliście z octem lub zupa jest za mało słodka możecie dodać trochę cukru pudru. Na końcu doprawić solą i pieprzem. Barszcz powinien być słodko-kwaśny.
  • Smacznego!
danie obiad
kuchnia polska
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Jeśli spodobał Ci się ten przepis lub go wypróbowałaś/-eś, zostaw mi proszę komentarz – będzie mi bardzo miło i zmotywuje mnie do dalszego działania:) Nie zapomnij również podzielić się nim z innymi!

Zobacz także

2 komentarze

  • Odpowiedz
    Dominika
    23 grudnia 2020 o 12:00

    5 stars
    Najlepszy barszcz, jaki jadłam! Dziękuję za ten przepis! Do tej pory robiłam wszystko od razu, nie rozkładałam procesu gotowania na 2 dni, co jest świetnym pomysłem. Również bardzo przypadło mi do gustu zmieszanie soku z cytryny, octu jabłkowego i ryżowego. Przyznam, że tak od siebie dodałam trochę mielonej papryczki chili, bo po prostu lubię ostrzejrze potrawy 😉 Ale i bez tego barszcz 11/10 ;D

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      23 grudnia 2020 o 14:20

      dziękuję, bardzo się cieszę!

    Dodaj komentarz

    Recipe Rating - click on the stars!




    Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here