OBIAD/ polska/ WEGETARIAŃSKI OBIAD/ Wigilia i Święta

Pierogi z kapustą i grzybami – nasz ulubiony, prosty przepis

16 listopada 2018 | Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2020 przez Aleksandra

Pierogi z kapustą i grzybami można jeść cały rok, ale u mnie pojawia się na nie smak dopiero późną jesienią. To jedne z moich ulubionych pierogów. Zawsze robię je na święta, czasami też jako farsz do uszek.

Polecam Wam serdecznie mój przepis na ciasto do pierogów. Ciasto jest bez jajka, jest miękkie, elastyczne i łatwo się wałkuje. W tym poście opisałam krok po kroku, ja je zrobić, żeby wyszło idealne + wskazówki jak przechowywać i mrozić pierogi.

To samo nadzienie możecie również użyć do krokietów.

Pierogi z kapustą i grzybami na niebieskim talerzu.

Składniki:

Nadzienie robię na dwa sposoby, tylko z suszonymi grzybami lub z mieszanką suszonych grzybów i podsmażonych pieczarek brunatnych. Obie wersje są pyszne. Farsz z dodatkiem pieczarek, jest bardziej delikatny w smaku (czyli bardziej lubią go dzieci). Farsz wyłącznie z suszonymi borowikami jest bardziej grzybowy, mocniejszy w smaku, ale różnica nie jest diametralna. Takim nadzieniem można również nadziać ciasto drożdżowe lub ciasto francuskie – tutaj polecam dodatek suszonych śliwek, bardzo pasują!

Zwróćcie uwagę, żeby kupić kapustę kiszoną, a nie kwaszoną (czyli kiszoną naturalnie, a nie zmieszaną z octem).

Składniki potrzebne do przygotowania pierogów z kapustą i grzybami.

Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami krok po kroku:

Mój przepis jest uproszczony, kapustę i grzyby gotuję razem. Gotowałam je również osobno, ale różnicy w smaku nie zauważyłam, więc w ten sposób mamy jeden garnek mniej do mycia. Co więcej, wywar z gotowania grzybów z kapustą dodaję do barszczu wigilijnego. W ten sposób możemy dodać do barszczu trochę naturalnego kwasu, bez konieczności robienia zakwasu z buraków (od razu uprzedzam, że w barszczu nie czuć smaku kapusty kiszonej).

Kapusta kiszona i suszone grzyby w garnku. Podsmażona cebula na patelni.

Przygotować wszystkie składniki. Kapustę kiszoną włożyć do garnka wraz z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i suszonymi grzybami (20g jeśli używacie również pieczarek lub 100g jeśli używacie tylko suszonych grzybów). Gotować ok. 45 minu. W tym czasie podsmażyć na patelni cebulkę razem z kminkiem i majerankiem.

Podsmażone pieczarki na patelni. Kapusta kiszona i grzyby na sitku.

Podsmażyć na złoto pieczarki (jeśli używacie).

Kapustę kiszoną z grzybami odcedzić, wywar zachować (jeśli będziecie gotować barszcz). Ziele angielskie i liście laurowe wyrzucić.

Składniki na farsz do pierogów w malakserze. Nieugotowane pierogi na desce do krojenia.

Zmiksować składniki na nadzienie (nie musi być dokładnie).

Cienko rozwałkować ciasto na pierogi, wycinać kółka, nakładać nadzienie i zlepiać dokładnie pierogi. Gotować w osolonej wodzie około minuty po wypłynięciu pierogów na powierzchnię.

Smacznego!

Pierogi z kapustą i grzybami na niebieskim talerzu.

Pierogi z kapustą i grzybami – nasz ulubiony, prosty przepis

Pyszne, lekko kwaśne nadzienie z kapusty kiszonej z dodatkiem suszonych borowików, podsmażonej cebulki z kminkiem i majerankiem oraz pieczarek. 
Przepis na ciasto na pierogi oraz wskazówki dotyczące mrożenia pierogów znajdziecie TUTAJ
Z poniższego przepisu na farsz wyjdzie Wam około 70 pierogów i zużyjecie około ¾ wyżej podanego przepisu na ciasto. 
Czas przygotowania: około 30 min przygotowanie farszu + 5 min przygotowanie ciasta + 1h 15 min lepienie pierogów. 
Czas gotowania: 45 min gotowanie kapusty z grzybami + około 20 min gotowanie pierogów
SAVE THIS RECIPE
pierogi z kapusta i grzybami.
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

5 from 1 vote
czas przygotowania 1 godz 50 min
czas gotowania 55 min
całkowity czas 2 godz 45 min
porcje 70 pierogów
kalorie 2247kcal

składniki

farsz:

  • 450 g kapusty kiszonej waga po odsączeniu z zalewy, może być z marchewką lub bez
  • 20 g suszonych borowików lub 100g suszonych grzybów, jeśli nie używacie pieczarek
  • 2 liście laurowe
  • 2 ziela angielskie
  • 3 łyżki oleju do smażenia
  • 2 średnie cebule 240g
  • 1 łyżeczka kminku
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 400 g pieczarek najlepsze są pieczarki brunatne
  • sól i pieprz do smaku, dałam ok. 1 łyżeczki soli i ½ łyżeczki pieprzu
  • 5 suszonych śliwek drobno pokrojone, opcjonalnie!, można pominąć, 45g

wykonanie

Przygotowanie farszu:

  • Kapustę odsączyć z soku (nie trzeba bardzo dokładnie), dodać do średniego garnka razem z suszonymi grzybami, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Zalać wodą (tyle, żeby przykryło kapustę i grzyby i gotować na średnio-małym ogniu, pod lekko uchyloną pokrywką, około 45 minut.
  • Cebulę pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać na średnio-niskim 2 łyżki oleju, smażyć cebulę z kminkiem ok. 10 min, aż będzie przezroczysta. Pod koniec smażenia dodać też majeranek, wymieszać, smażyć jeszcze minutę, przełożyć na talerz.
  • Jeśli robicie wersje z pieczarkami: Pieczarki umyć, osuszyć ręcznikami papierowymi, pokroić na plasterki ok. 5 mm. Zwiększyć ogień pod patelnią na najwyższy, dodać jeszcze jedną łyżkę oleju na najwyższym ogniu. Dodać pieczarki, nie mieszać przez pierwsze 3-4 minuty, potem wymieszać i smażyć, aż grzyby zmiękną i puszczą wodę. Smażyć, od czasu do czasu mieszając, aż woda wyparuje. Potem smażyć jeszcze chwilę, aż pieczarki się zabrązowią, przełożyć na talerz. Zajmie to ok. 12 minut.
  • Kapustę z grzybami odsączyć, listki laurowe i ziele angielskie wyjąć i wyrzucić. Wywar zostawiamy do barszczu (!).
  • Kapustę z suszonymi grzybami, pieczarkami i cebulą można drobno posiekać lub zmielić w melakserze (nie mielcie bardzo drobno).
  • Gotowy farsz doprawić solą i pieprzem, do smaku.
  • Ewentualnie, jeśli lubicie, dodajcie do farszu drobno pokrojone suszone śliwki (ważne jest, żeby je drobno pokroić nożem, a nie mielić z całym nadzieniem, bo wtedy nadzienie wyjdzie za słodkie).

Lepienie i gotowanie pierogów:

  • Ciasto na pierogi ocieplić (jeśli było w lodówce) i cienko rozwałkować, na grubość ok. 2 mm. Nakładać farsz, sklejać pierogi, odkładać na ściereczkę oprószoną mąką. Przykryć drugą ściereczką, żeby pierogi nie wysychały.
  • Gotować w osolonej wodzie około minuty od wypłynięcia pierogów na powierzchnię, po około 10-12 pierogów. Łyżką cedzakową przełożyć na talerz. Powtórzyć zresztą pierogów.
  • Podawać polane roztopionym masłem lub podsmażoną na maśle cebulką.
  • Smacznego!

uwagi

  • Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, można ją przepłukać wodą, ale ja zazwyczaj tego nie robię (przepis próbowałam z kapustą domową i kupioną w sklepie).
  • Ciasto na pierogi można również wałkować używając wałkowarki do makaronu. Ja mam przystawkę do robota Kitchen Aid i wałkuję ciasto na poziomie 4. Nie robię tego tak jak producent nakazał – zaczynając od poziomu 8 i przechodząc powoli do 4, tylko wałkuję od razu na poziomie 4. Żeby było to możliwe ciasto musi być dobrze oprószone mąką, ciepłe (po prostu w temperaturze pokojowej), lekko rozwałkowane wałkiem (na grubość ok. ¾ cm) oraz gładkie (inaczej wychodzi porowate lub się rwie). Wałkowanie idzie o wiele szybciej niż ręcznie.
  • Kalorie = cały przepis. To tylko szacunkowe obliczenia!
danie obiad
kuchnia polska
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Zobacz także

2 komentarze

  • Odpowiedz
    Agata
    6 stycznia 2019 o 19:35

    5 stars
    Miękkie ciasto i pyszne nadzienie. Bardzo nam smakowały!

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      7 stycznia 2019 o 10:35

      Bardzo się cieszę 🙂 dziękuję za komentarz!

    Dodaj komentarz

    Recipe Rating - click on the stars!




    Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here