mięso/ polska/ Wielkanoc/ Wigilia i Święta

Kaczka z jabłkami – przepis na kaczkę pieczoną z jabłkami i majerankiem

8 kwietnia 2019 | Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2019 przez Aleksandra

Klasyczny przepis na kaczkę po polsku, czyli z jabłkami i majerankiem. To sprawdzony, prosty, rodzinny przepis na kaczkę z jabłkami, który lekko zmodyfikowałam. Mięso wychodzi miękkie i aromatyczne, bez problemu odchodzi od kości. Szczególnie pyszne wychodzą piersi z kaczki, są tak miękkie, że można je kroić widelcem.

Kaczka to jedno z moich ulubionych mięs i często ją robię. Poniżej dokładnie opisałam cały proces jej przygotowania, łącznie ze wskazówkami jak ją podać lub co zrobić z korpusu po upieczeniu kaczki. Tochę tego wyszło. Jeśli nie chcecie tego czytać i przejść prosto o przepisu to pod nazwą przepisu powyżej znajdziecie przycisk ‘skocz do przepisu’.

Pieczona kaczka z jabłkami na dużej paterze

Co potrzebujecie, żeby upiec kaczkę z jabłkami:

– Oczywiście kaczkę, mi najczęściej udaje się kupić taką o wadze ok. 2kg. Jeśli Wasza waży więcej lub mniej należy ją odpowiednio dłużej lub krócej piec. Jeśli kupicie mrożoną kaczkę, ważne jest żeby rozmrażać ją w lodówce minimum 24h, tylko przez noc nie wystarczy. Nawet jeśli będzie się wydawać, że kaczka jest z zewnątrz rozmrożona, to w środku będzie nadal twarda. Do środka kaczki najczęściej wkładane są podroby i szyja. Jeśli kaczka nie jest całkowicie rozmrożona, ciężko jest je wyjąć.

– Przyprawy: majeranek standardowo, ale dodaję również tymianek i lubczyk bo bardzo do kaczki pasują. Można również dodać świeży rozmaryn, świeży lub suszony estragon oraz świeży czosnek. Pod koniec pieczenia smaruję również skórkę odrobiną miodu, dzięki czemu ładnie się rumieni.

– Nadzienie do kaczki: oprócz jabłek dodaję również cytrynę! Dobrze aromatyzuje mięso i jabłka. Ważne jest, żeby wybrać twardą odmianę jabłek. Pieką się one razem z kaczką 2.5h i miękkie jabłka po upływie tego czasu zamienią się w papkę. Do jabłek można również dodać suszoną żurawinę!

Jak upiec kaczkę z jabłkami?

– Kaczkę nacieram solą i przyprawami i odstawiam do lodówki na minimum noc, lub lepiej cały dzień. To kluczowy punkt przepisu (więcej na ten temat niżej).

– Potem piekę w wysokiej temperaturze, piersiami do dołu, co powoduje szybkie wytapianie tłuszczu z kaczki, którego ma sporo, szczególnie na piersiach.

– Następnie przykrywam, zmniejszam temperaturę i piekę jeszcze 2 godziny. Nie podlewam kaczki co chwilę sokami z dna naczynia, bo uważam, że nie przynosi to wiele, trzeba co chwilę pilnować obiadu, a z każdym otwarciem piekarnika temperatura obniża się o minimum 30 stopni.

– Po upieczeniu ważne jest, żeby dać kaczce odpocząć przed krojeniem jej na porcje. Dobrze jest, żeby w czasie odpoczywania kaczka leżała z płynie na dnie naczynia, w którym się piekła, będzie nadal nim nasiąkać i mięso będzie jeszcze pyszniejsze (źródło: książka Harolda McGee).

– Niektórzy pieką kaczkę w tej sposób, że stawiają ją w naczyniu do pieczenia na kratce, pod którą zbierają się soki i tłuszcz wyciekający z kaczki. Możecie również tak zrobić. Moja kaczka dosłownie ‘pływa w tym tłuszczu’, ale dzięki temu jest bardzo soczysta.

Pieczona kaczka z jabłkami, pieczonymi ziemniakami i buraczkami na talerzu

Czy kaczkę trzeba moczyć w solance?

Niektóre przepisy zalecają moczenie kaczki w wodzie z solą, a inne nie, więc jak z tym jest? Kaczkę można moczyć w solance, ale nie trzeba. Są dwa rodzaje solanki, ‘na mokro’ i ‘na sucho’, czyli można kaczkę moczyć w wodzie z solą lub ją po prostu tą solą natrzeć. Ta druga jest metoda jest moją ulubioną. Jedno jest pewne, etap solenia kaczki jest bardzo ważny. Bez tego mięso może wyjść twarde i suche.

Solanka na sucho ma następujące zalety:

– Przechowywanie suchej kaczki w lodówce w przeciwieństwie do dużego naczynia wypełnionego dużą ilościa wody jest bardziej praktyczne

– Mięso smakuje moim zdaniem lepiej. Jego smak jest bardziej skoncentrowany. Mięso kaczki moczonej w solance jest bardziej wodniste, a jego smak ‘rozcieńczony’.

Ile soli potrzeba do solanki ‘na sucho’?

Ilość soli musi być konkretna, nie można kaczki tylko lekko posolić, na oko. Na 2 kg ptaka używam około 2.5 łyżeczki soli kuchennej (kaczka nie wychodzi za słona). Solą i przyprawami nacieramy kaczkę dokładnie na zewnątrz i w środku. Ja dodatkowo odsuwam skórę od piersi i je też nacieram dokładnie solą. Jeśli nacieramy solą skórę ptaka to normalnie jest ona w stanie przez nią przejść i dotrzeć do mięsa, jednak skóra kaczki na piersiach jest wyjątkowo gruba, ma dużo tłuszczu, jest to też najbardziej problematyczna część kaczki (łatwo może wyjść twarda i sucha), dlatego solę też kaczkę na piersiach pod skórą. W przypadku udek nie ma to znaczenia.

Ile porcji otrzyma się z 1 kaczki?

Niestety kaczka nie ma w sobie dużo mięsa. 1 kaczka to elegancka porcja dla 2-3 osób. U nas 1 osoba zjada 1 udko i ½ piersi. Czyli zostaje nam 1 pierś i dodatkowe kawałki mięsa wokół korpusu ptaka. Z tej porcji zazwyczaj robię takie danie na drugi dzień: Oddzielam mięso od kości i dzielę na małe kawałki (czyli coś w stylu ‘pulled duck’), podsmażam krótko na tłuszczu wytopionym z kaczki (lub na maśle), aż się ociepli. Podaję na puree z ziemniaków (ziemniaki, sporo masła, trochę mleka) posypanych tartym serem (żółty lub parmezan), razem z buraczkami lub czerwoną kapustą na ciepło. Takie upieczone kawałki kaczki można również zamrozić i innego dnia przygotować taki obiad (rozmrozić w lodówce, odgrzać na masełku). W ten sposób wychodzą nam z 1 kaczki (ok. 2.2 kg) praktycznie 4 porcje (ale nie są to 4 ładnie podane na talerzu porcje, jakie podałabym gościom).

Pieczona kaczka z jabłkami krojona widelcem na talerzu

Bardzo ważne: Z korpusu i kości po upieczonej kaczce zróbcie bulion!

Wychodzi naprawdę pyszny i aromatyczny, może stanowić bazę wielu zup lub sosów, można go też zamrozić. Ja na nim najczęściej robię zupę cebulową, wychodzi naprawdę dobra, mi nawet smakuje lepiej niż na bulionie z kości wołowych.

Jak zrobić bulion z korpusu pieczonej kaczki?

Nie mogłoby być prościej. Do dużego garnka wrzucamy korpus pieczonej kaczki, razem ze skórą i kośćmi, które Wam zostaną. Dodać włoszczyznę (2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek pora, kawałek selera, kilka gałązek natki pietruszki, opaloną cebulę, ząbek czosnku w łupinie, 2 małe suszone grzybki), przyprawy: ziarenka pieprzu, 3 listki laurowe, 3 ziela angielskie. To wszystko zalać wodą (ok. 2l), minimum tyle, żeby przykryło wszystkie kości i warzywa. Można dodać również szyję kaczki, która najczęściej jest wkładana do środka. Gotować na malutkim ogniu ok. 1.5h, przecedzić. Można użyć od razu lub zamrozić.

Można zrobić również bulion w stylu orientalnym – dodać świezy imbir, gwiazdkę anyżu, trawę cytrynową, doprawić odrobiną sosu sojowego.

Tłuszcz, który wytopił się z kaczki również warto zachować i odgrzać na nim np. ziemniaki czy inne warzywa.

Z czym podawać kaczkę pieczoną z jabłkami – jest sporo możliwości:

– Ja najbardziej lubię ją z ziemniakami. Ziemniaki piekę razem z kaczką, pływają one w tłuszczu, który wytopił się z kaczki przez co są idealnie miękkie i rozpływające się w ustach. Dodatkowo dodaję czasami do nich parę gałązek tymianku lub rozmarynu, jeśli mam, dodatkowo aromatyzują one tłuszcz. Oprócz tego mięso można podać z puree z ziemniaków, z kluskami śląskimi, kopytkami czy kluskami kładzionymi.

– Można również z kaszą, np. pęczak lub jęczmienną.

– Buraczkami lub czerwoną kapustą na ciepło.

– Konfiturą z żurawiny.

– Z płynu, który zebrał się w naczyniu po pieczeniu kaczki możemy zrobić sos (instrukcje w przepisie).

Na stronie mam również przepis na pierś z kaczki z sosem śliwkowym, można ją zrobić wyłącznie na patelni, lub zacząć na patelni i dokończyć w piekarniku.

Kaczka z jabłkami – przepis na kaczkę pieczoną z jabłkami i majerankiem

Prosty i niezawodny klasyczny przepis na kaczkę po polsku, czyli z jabłkami i majerankiem. Mięso wychodzi miękkie i aromatyczne, bez problemu odchodzi od kości.
Pin This Recipe! SAVE THIS RECIPE
roasted duck
Drukuj przepis

RATE THE RECIPE

(click on the stars)

5 from 2 votes
czas przygotowania 10 min
czas gotowania 3 godz
solanka 1 day 6 godz
całkowity czas 3 godz 10 min
porcje 3 porcje
kalorie 1050kcal
autor Aleksandra

składniki

  • 1 kaczka ok. 2 kg
  • 2.5 łyżeczki soli kuchennej
  • czarny pieprz do smaku
  • 1 łyżka majeranku
  • 1 łyżka tymianku może być świeży lub suszony
  • 1 łyżka lubczyku
  • 2 małe jabłka twarde
  • ½ cytryny
  • 1 łyżeczka miodu opcjonalnie
  • 0.5 kg ziemniaków

wykonanie

  • Dzień wcześniej: Kaczkę opłukać zimną wodą, usunąć resztki piór, wyciąć nadmiar tłuszczu wokół kupra. Dokładnie osuszyć ręcznikami papierowymi, w środku i na zewnątrz. Natrzeć ją dokładnie, najpierw solą* i pieprzem, potem przyprawami. Kaczkę trzeba natrzec w środku, na zewnątrz oraz oddzielić skórę od piersi i mięso na piersiach też dokładnie natrzeć. Włożyć w dużym naczyniu do lodówki, na minimum noc, ale lepiej cały dzień (ja zostawiłam ją na dokładnie 20h), bez przykrycia.
  • W dniu pieczenia: Wyciągnąć kaczkę z lodówki na 30-60 min, żeby się ociepliła. W międzyczasie nastawić piekarnik na 230 stopni / gaz 8, opcja góra-dół.
  • Połówkę cytryny przekroić na pół. Jabłka pokroić na ćwiartki, obrać i wykroić gniazda nasienne. W łożyć do środka kaczki.
  • Otwór zamknąć dokładnie wykałaczkami lub zaszyć igłą i nicią kuchenną, jeśli używacie sznurka można również związać nogi kaczki. Jeśli Wasza kaczka nie ma szyi, ten otwór też trzeba zamknąć.
  • Ułożyć kaczkę grzbietem do góry w dużym naczyniu do pieczenia, musi być na tyle wysokie, żeby kaczka się w nim zmieściła.
  • Pieczenie: Wstawić do piekarnika i piec bez przykrycia przez 30 minut.
  • Następnie przykryć naczynie pokrywką lub owinąć szczelnie kawałkiem folii aluminiowej. Zmniejszyć temperaturę do 180 stopni / gaz 4, opcja góra-dół i piec kaczkę 1 godzinę. Pod koniec tego czasu zacząć obierać ziemniaki i pokroić je na 4 cm kawałki.
  • Przewrócić kaczkę na drugą stronę, czyli grzbiet ma być na dole, piersi na górze. Wokół kaczki rozłożyć kawałki ziemniaków, można również dodać gałązki tymianku lub rozmarynu, jeśli macie. Piec pod przykryciem jeszcze 1 godzinę.
  • Jeśli chcecie, żeby skórka była chrupiąca i zarumieniona, można ok. 5-10 min przed końcem pieczenia przełożyć kaczkę na półkę wyżej i posmarować jej skórkę miodem. Podwyższyć temperaturę i piec kaczkę, aż skórka się zarumieni.
  • Kaczkę wyciągnąć z piekanika, dać odpocząć na 10 minut, najlepiej zostawić ją w naczyniu, w którym się piekła, powinna stać w płynie/tłuszczu, który wytopił się z kaczki. Po tym czasie możemy ją kroić na porcje.
  • Podawać: z pieczonymi ziemniakami i jabłkami. Dobrze pasują również buraczki lub kapusta czerwona na ciepło.
  • Sos: (opcjonalnie) Z płynu, który pozostał w naczyniu po pieczeniu kaczki zebrac tluszcz z wierzchu (bardziej przezroczysty), zostawić ok. ¾ szklanki bardziej ciemniejszego płynu, który zebrał się na dnie naczynia (chociaż i tam będzie sporo tłuszczu). Dodać go do małego garnka razem z 2 łyżeczkami mąki. Dokładnie wymieszać trzepaczką, gotowac ok. 3-5 min, aż lekko zgęstnieje. Nie można redukować sosu dłużej lub go solić, bo będzie za słony.
  • Smacznego!

uwagi

  • Jeśli kupiliście zamrożoną kaczkę, musi się ona rozmrażać w lodówce przez 24 godziny, tylko przez noc będzie za mało. Nawet jeśli kaczka rozmrażana przez noc wydaje się być z zewnątrz rozmrożona, w środku zazwyczaj wciąż jest twarda i bardzo ciężko wyjąć z niej szyję i podroby, które są wkładane do środka.
  • Ilość soli zależy od wagi kaczki, na 2kg daję ok. 2.5 łyżeczki-1 łyżkę soli kuchennej. Jeśli macie mniejszą kaczkę, dodajcie odrobinę mniej, jeśli większą – trochę więcej.
  • Naczynie do pieczenia: najlepszy byłby żeliwny garnek z pokrywką (bardzo dobrze trzyma on ciepło), ale spokojnie sprawdzi się również zwykłe, szklane naczynie do pieczenia, pod warunkiem, że jest na tyle wysokie, że pomieści w całości kaczkę. Można je przykryć pokrywką lub kawałkiem folii aluminiowej (szczelnie).
  • Czas pieczenia będzie zależał od wielkości kaczki. Jeśli Wasza kaczka waży ok. 1.8 kg, pieczcie ją ok. 10 minut krócej, jeśli 2.2kg ok. 10-15 minut dłużej.
  • Do środka kaczki można dodać również suszoną żurawinę lub podać kaczkę z dżemem z żurawiny. Liczba kalorii = 1 porcja (1/3 kaczki) + 1/2 ziemniaków (obliczone mniej więcej!).
danie dodatek do obiadu
kuchnia polska
Tried this Recipe? Rate the Recipe and tell us what you think in the Comments!

Wypróbowałaś/-eś ten przepis? Zostaw mi proszę komentarz i napisz czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania.

Kaczka z jabłkami – krok po kroku:

Zobacz także

7 komentarzy

  • Odpowiedz
    Malgosia
    6 listopada 2021 o 06:01

    5 stars
    Kaczka rewelacyjna!

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      6 listopada 2021 o 07:37

      cieszę się, dziękuję za komentarz 🙂

  • Odpowiedz
    Marta
    25 grudnia 2020 o 12:16

    Przepyszna kaczka rewelacyjne wskazówki

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      25 grudnia 2020 o 12:47

      cieszę się, dziękuję za komentarz!

  • Odpowiedz
    Sylwia
    4 czerwca 2020 o 18:23

    Rewelacyjny przepis! Kaczka z chrupiącą skórką i pysznym mięskiem 🙂 Uwielbiam zarówno ten nasz tradycyjny smak kaczki, jak i różne inne wersje, np ostatnio jadłam kaczkę po pekińsku w azjatyckiej restauracji obłędny smak! 🙂

    • Odpowiedz
      Aleksandra
      4 czerwca 2020 o 18:31

      też uwielbiam kaczkę po pekińsku 🙂

      • Odpowiedz
        Iwa
        7 kwietnia 2022 o 11:53

        5 stars
        Robiłam kaczkę z tego przepisu już dwa razy. Mąż powiedział że nie jadł jeszcze tak dobrej 🙂

    Dodaj komentarz

    Recipe Rating - click on the stars!




    Maksymalna wielkość pliku: 1 MB. Możesz uploadować: zdjęcia. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here